Grudzień to dla mnie magiczny czas i nie chodzi mi wcale o święta, a o to symboliczne zakończenie czegoś starego i rozpoczęcie nowego. To czas, w którym podsumowuję mijający czas, snuję plany na kolejne 12 miesięcy i wybieram słowo, które będzie ze mną przez kolejny rok. Ale… czym jest One Little Word i jak zdecydować, które słowo ma Ci towarzyszyć przez okrągłe 12 miesięcy? Opowiem Ci o tym.
Czym jest One Little Word?
One Little Word pojawiło się już w 2007 roku za sprawą Ali Edwards. To ona wymyśliła koncepcję, według której mamy wybrać sobie jedno małe słowo na kolejne 12 miesięcy swojego życia. Ma nam ono towarzyszyć przez cały rok w naszych celach, w naszej codzienności, w naszych marzeniach, w nas. Ma ono symbolizować to, co dla nas najważniejsze i pomagać w podejmowaniu decyzji – tylko prozaicznych i tych spektakularnych.
One Little Word to drogowskaz. Pokazuje, w którą stronę iść, by żyć naszym wymarzonym życiem.
✨ Przeczytaj także: Samo czytanie poradników nie zmieni Twojego życia!
Po co szukać swojego One Little Word?
Po co w ogóle zaprzątać sobie głowę szukaniem swojego słowa? Myślę, że teraz, gdy wiesz już, czym jest One Little Word, będzie Ci to łatwiej zrozumieć. Warto je znaleźć, ponieważ:
- będzie drogowskazem na najbliższe miesiące,
- pomoże Ci w podejmowaniu decyzji w zgodzie z Tobą, Twoimi wartościami i celami,
- będzie Cię wspierać w działaniu,
- będzie Ci pokazywać, z czego możesz zrezygnować, by mieć więcej czasu na to, co dla Ciebie naprawdę ważne.
Nie piszę tego ot tak sobie. Swoje pierwsze słowo wybrałam w 2021 roku! O wszystkich możesz przeczytać tutaj:
PS Linki prowadzą do mojego starego bloga. Kolejne słowa będą pojawiać się już tutaj.
Jak znaleźć swoje słowo?
Wszystko brzmi tak pięknie, cudownie i magicznie… ale jak znaleźć swoje One Little Word? Po pierwsze i najważniejsze: musisz uzbroić się w cierpliwość. Odpowiednie słowo może przyjść do Ciebie od razu, a może być też tak, że będziesz go szukać przez kilka dni lub nawet tygodni.
Znajdź chwilę dla siebie. Weź kartkę i długopis, otwórz notatnik w telefonie lub cokolwiek innego, w czym możesz robić notatki i pomyśl o tym:
- czego teraz potrzebujesz najbardziej,
- co jest dla Ciebie naprawdę ważne,
- czego chcesz od życia,
- jaka chciałabyś być,
- czego Ci brakuje.
Zapisuj wszystkie słowa, które przychodzą Ci do głowy. Nie zastanawiaj się nad nimi. Po prostu pisz. Niech Cię poniesie, a zobaczysz w końcu słowo, przy którym serce zabije Ci szybciej.
Pamiętaj, że nie musi to być nic górnolotnego, jak odwaga, sukces czy szczęście. Twoim słowem równie dobrze może być spokój, porządek, przytulność czy nawet mniej.
✨ Przeczytaj także: „Nie wiem, czy to, co robię ma sens” – 3 pytania, które pomogą Ci to sprawdzić
Po polsku czy angielsku? A może w jeszcze innym języku?
One Little Word po polsku czy w języku obcym? Wybór należy do Ciebie. Sama dwukrotnie miałam polskie słowo i raz angielskie, bo taką miałam ochotę i znaczenie tego angielskiego było szersze, takie jakiego potrzebowałam.
Ty możesz wybrać słowo po polsku, po angielsku lub w jeszcze innym języku. Jedna z moich czytelniczek wybrała słowo w jednym ze skandynawskich języków. Możesz je zobaczyć w komentarzu do mojego posta na Instagramie:
Jeśli chcesz kupować gadżety ze swoim słówkiem, lepiej postaw na język angielski, bo będzie Ci po prostu łatwiej. W innych przypadkach nie ma to większego znaczenia.
Jak wybrać swoje One Little Word? Skąd wiedzieć, że to właśnie moje słowo?
Dobrze, ale skąd masz wiedzieć, że to właśnie to słowo będzie idealne na kolejny rok? Pora się nad tym zastanowić. Masz przed oczami całą listę. Możesz wybrać swoje słowo na trzy sposoby:
- zastanów się, czy któreś słowo chwyta Cię za serce i sprawia, że aż się uśmiechasz – jeśli tak, wybór jest prosty,
- przyjrzyj się pierwszej parze słów i zdecyduj, które jest Ci bliższe. Wykreśl to, którego nie chciałaś. Weź kolejną parę i postępuj tym schematem tak długo, aż w końcu zostanie Ci jedno słowo,
- zapisz słowa na karteczkach i wylosuj swoje One Little Word. Spokojnie, tu nie chodzi o to, by to słowo było przypadkowe. Gdy rozłożysz karteczkę poczujesz, że:
- to nie jest to, czego chciałaś (losuj znów),
- to jest właśnie to słowo (voilà, mamy to!).
Mam już swoje One Little Word. I co teraz?
Wybrałaś już swoje One Little Word. Jesteś podekscytowana, bo właśnie zaczynasz działać. Uważaj jednak na przerost formy nad treścią. Możesz wciągnąć się w dopieszczanie map myśli, stawianie sobie idealnych celów… a to wcale nie o to chodzi. Jak działać z One Little Word w praktyce?
Mapa myśli
Na początek stwórz mapę myśli. Nie skupiaj się na jej wyglądzie ani estetyce. To ma być miejsce, w którym zapiszesz wszystko, co przychodzi Ci do głowy w związku z Twoim słówkiem. I znów: nie krępuj się, daj się ponieść. To nie jest lista celów, które musisz już dziś zrealizować. To tylko luźna wizja tego, co chcesz osiągnąć i jak ma wyglądać Twój przyszły rok. O tym, co zostaje, będziesz decydować później.
Vision Board
Zanim zaczniesz stawiać sobie cele, stwórz sobie Vision Board. Ja w tym celu wykorzystuję Pinterest (tu możesz podejrzeć moją tablicę). Wpisz swoje słowo w przeglądarkę na Pintereście i dodaj na tablicę grafiki i zdjęcia, które Ci się podobają. Wejdź na stronę główną i zdaj się na algorytm. Będzie Ci proponował treści, które są spójne z Twoją wizją życia na kolejny rok. Dodawaj sobie na tablicę to, co tylko chcesz. Wracaj do swojej tablicy, gdy będziesz potrzebować inspiracji lub motywacji.
✨ Przeczytaj także: Zaczęłaś się rozwijać. Po kilku dniach Twój zapał maleje. Brakuje Ci motywacji… Sprawdź, jak dotrwać do końca i w końcu zrealizować swoje cele!
One Little Word w praktyce
Jak przejść z trybu marzyciela w tryb działacza? To nie jest aż takie trudne.
Krok 1: Wykorzystaj Vision Board.
Zainspiruj się tym, co dodałaś na swoją tablicę. Cytaty, które zapisałaś, możesz zapisać w swoim Bullet Journalu. Niech motywują Cię przez cały rok.
Krok 2: Przegląd mapy myśli.
Zmień swoje pragnienia i marzenia w cele. Przeczytaj, co zapisałaś. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Co chciałabyś zrobić najbardziej? Możesz zaznaczyć te rzeczy zakreślaczem lub zapisać je na osobnej kartce.
Krok 3: Zaplanuj swój rok
Nie każę Ci planować każdego dnia przyszłego roku. Sama wybieram motyw przewodni na każdy miesiąc. Zrobiłam sobie rozkładówkę w BuJo i planując kolejne miesiące, będę w niej zapisywać, na czym skupię się najbardziej przez kolejne tygodnie. Dlatego właśnie na razie jest pusta. Planowanie całego roku z góry troszkę się mija z celem, bo to słówko ma nam towarzyszyć i wspierać, a nie narzucać sztywne ramy.
Krok 4: Pamiętaj, że to Twoje słówko
Nikt nie musi się dopasowywać do Twojej wizji życia. Jeśli ktoś Ci w niej przeszkadza, pora zmienić otoczenie. Nie próbuj na siłę zmieniać innych, bo nie na tym ta koncepcja polega. Skup się na tym, na co masz wpływ i na tym, co jest związane z Twoim życiem. A jeśli Ci zależy na zmianie np. w związku, porozmawiaj z drugą osobą, przedstaw jej swoje plany i weź pod uwagę jej zdanie. Dojdźcie do kompromisu.
Jak otaczać się swoim słowem?
Otaczanie się słówkiem na co dzień sprawi, że nie stracisz z oczu swojej wizji i będziesz pamiętała, dokąd zmierzasz. Możesz to robić na wiele różnych sposobów:
- zapisać je w swoim Bullet Journalu i zerkać na nie (prawie) każdego dnia,
- przygotować plakat i powiesić go w widocznym miejscu,
- kupić bransoletkę z Twoim słowem,
- wybrać różne gadżety ze swoim One Little Word (np. kubek, notes itd.).
Pamiętaj tylko o tym, by forma nie przerosła treści. Masz pracować ze swoim słowem, a nie tylko gromadzić przedmioty, które będą Ci o nim przypominać (chyba, ze Twoim słowem jest gromadzenie, to wtedy droga wolna 🤭).
✨ Przeczytaj także: Jak zakończyć rok z przytupem? Moje sposoby
Jakie jest moje słówko na 2024 rok i dlaczego wybrałam właśnie je?
Na koniec zostawiłam wisienkę na torcie, czyli moje słowo na 2024 rok. Długo nad nim myślałam. Zalążki pojawiły się już na początku listopada, ale na właściwe słowo trafiłam kilka tygodni później. Coraz bardziej się nim cieszę i czuję, że to jest właśnie to.
No dobrze, ale jakie to słowo?
Mój 2024 roku będzie stał pod znakiem ŚWIADOMOŚCI.
Mam tu na myśli:
- samoświadomość,
- świadomość swoich słabości i mocnych stron,
- świadome decyzje i wybory,
- świadome oddychanie,
- świadomość swojego ciała,
- świadome odżywianie,
- świadome stawianie celów…
Ciekawe, dokąd jeszcze mnie zaprowadzi!
Jakie jest Twoje słówko na 2024 rok? Napisz w komentarzu!
A tymczasem trzymaj się ciepło i do zobaczenia!